I kdyby všichni zapomněli a odpustili,

tak já ti to, ODS, nezapomenu. Absolutně a nikdy. Leda možná, až budeš v hrobě.

„Mlčet nebo se bát říct Rom“, řekl předseda ODS Petr Fiala.  Demokratické strany mají nabízet demokratická řešení i takových témat, jako je…soužití s Romy…. Jakékoli vydělování, kdy bude chránit tu či onu konkrétní skupinu, je rasismem naruby a k ničemu to nevede. Správný demokratický přístup je, že všem měřím stejně a pro všechny platí stejná demokratická pravidla, přičemž ale také všem musíme vytvářet stejné podmínky a rovné šance.“

Toto, pane předsedo, byla myšlenka Romské občanské iniciativy, kterou jsem v letech 1990  – 1992 prosazovala ve Federálním shromáždění. ROI byla pravicovou demokratickou stranou, postavenou na sebezodpovědnosti  národně a občansky emancipovaných Romů. První, co ODS po roce 1992 udělala, bylo, že tuto koncepci romské emancipace odmítla a Romy vydala vplen levicovým lidskoprávním aktivistům, kteří na tomto poli provedli dokonalé „humanitární bombardování“. Normálně řečeno, svoje pravicové spojence jste odkopli jako psy a spojili jste se s pseudohumanistickými intelektuálními snoby, kteří lépe vyhovovali vašemu povýšenecké nátuře.  V roce 1994 jsem Josefu Zieleniecovi, autorovi komplexních  „Tezí politického programu ODS“, jako členka strany nabídla vypracování pravicového programu řešení romské otázky. Byla jsem odmítnuta.  ODS si z lidskoprávních funkcí, jako byl vládní zmocněnec pro lidská práva, pro národnostní menšiny či ministr pro lidská práva, udělala pašalíky, které se jim hodily jen k politickým handlům. TOP09 pak „zobchodovala“ i ombudsmana. O věc samotnou nešlo ani omylem.

Aby si ODS ve své ignorantské politice nepřipadala sama, byla následována TOP09, která dovedla pod vedením pana Drábka klientelistický byznis s lidskými právy a Romy k dokonalosti. Na řešení romské otázky nasadila ve velkém tak zvané „Nevládní organizace“ – dokonalý způsob, jak si pod záminkou „páchání dobra“ přihrnout hlínu k sobě.  Situace všech obyčejných chudých lidí se drasticky zhoršila, došlo k znásobení počtu romských ghett.  ODS a TOP09 ale dosáhla toho, o co jí šlo ve skutečnosti: rozjela úplně nový způsob rozkrádání státního majetku, lhostejno že na úkor a vykořisťováním těch úplně nejchudších – jedno zda Romů nebo Čechů – prostřednictvím státem posvěcených lichvářů a hyperpředražených ubytoven.

Obviňuji proto ODS z totální ignorace dané problematiky, z vyklizení pole těm nejdivočejším levičáckým – a především absolutně nefunkčním – experimentům. Následkem bylo rozpoutání prakticky občanské války na podzim 2012 ve šluknovském výběžku a později na Břeclavsku. Ani takovéto zásadní ohrožení bezpečnosti země, které poprvé od listopadu 1989 vyhnalo policii – a to policii demokratického státu – proti občanům vlastní země, nepomohlo k nápravě a ke změně politiky pravicových stran a ODS zejména.

Proto doporučuji panu předsedovi ODS ohledně Romů pouze jedno: pokuste se důstojně mlčet. Když se přitom zahrabete tak kilometr pod zem, nebude to na škodu.

Klára A. Samková

Posted in Nezařazené
3 komentáře » for I kdyby všichni zapomněli a odpustili,
 1. Miro napsal:

  Nelze než souhlasit

 2. Richard napsal:

  Podobně jako Klára Samková ani já to ODS nikdy nezapomenu. Byl jsem totiž jejím členem (roky 93 -97). V roce 94 jsem se stal vnitřním nepřítelem v ODS. To už se pod partajní hlavičkou kupčilo, paktovalo a kradlo ve velkém. Pak jsem pochopil, že partaj se nedá předělat zevnitř. ODS se brutálním způsobem zpronevěřila prakticky všem demokratickým ideím. Jejich Klauso-pragmatismus je zakořeněn do morku kostí a prakticky už skoro čtvrt století rozežírá „tělo naší demokracie“. Trefně to komentoval Štěpám Mareš v jedné ze svých Toxicard s. Klaus rád pracuje s blbci – zvedá mu to sebevědomí.

 3. Tomáš napsal:

  Program politické strany? Kdo ho kdy četl, natož aby si jej pamatoval. Samotný program politické strany(jakékoliv) jsou většinou obecné fráze, které je možné následně interpretovat různě, a z jejich plnění se lze snadno vyvléknout poukazem na povolební kompromisy, které je nutno udělat, protože politická strana těžko získá více než 50% hlasů, které by jí opravňovaly program strany na 100% plnit. I kdyby volební výsledek politické strany byl, čistě teoreticky, větší než 50%, tak k plnění programu strany by stejně došlo jen částečně, větší by bylo jen zneužívání politické moci, která by nebyla blokována/kontrolována politickou konkurencí.

  Konkrétní vládnutí politické strany, než na jejím oficiálním programu, záleží spíše na konkrétních lidech, kteří jsou u moci(ve funkcích). Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, jako ministr zahraničí, vládnul poměrně dobře, jen, sobě a ČR, dělal ostudu tím, že usínal i na oficiálních akcích kde usnout bylo nevhodné. O kvalitě vládnutí dalších špiček TOP 09, tzn. o Kalouskovi a Drábkovi, se, mírně řečeno, mluvit (slušně) nedá.

  Z posledního kongresu ODS bylo, alespoň pro mě, k zapamatování pouze to, že podporu na něm nezískal Jiří Pospíšil, přestože je velkou částí pravicových voličů volitelný, na což Jiří Pospíšil reagoval výstupem z ODS, což, z mého pohledu, udělal dobře.

  Co se týká funkce ombudsmana, tak nově zvolenou Annu Šabatovou považuji za vhodnou na takovou funkci, jiný názor mám na jejího zástupce Stanislava Křečka, který na tak významnou funkci, mírně řečeno, nemá, který se do ní dostal skrze „zobchodování“ o kterém píše autorka blogu/článku.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Všechny příspěvky
Archiv