Ke žďárské tragedii

Je to naprosto příšerné – dítě jde ráno do školy a odpoledne je zavražděné náhodným šílencem….

Mám šestnáctiletou dceru a můj soucit s rodiči zavražděného šestnáctiletého chlapce nemůže být větší.

Celý internet je zachvácen hledáním viníků. Diskutující se vzácně shodují na tom, že pravým viníkem není dotyčná těžce psychicky nemocná  osoba, ale ti,kdo ji pustili. Obávám se, že věc není až tak  jednoduchá. Jistěže v rámci trestního řízení, které bude následovat, bude šetřena i otázka případného zanedbání lékařské péče vůči této  osobě. Avšak toto zanedbání – které se mi jeví býti velmi pravděpodobným – má své hlubší, ba velmi hluboké kořeny.

Tato záležitost jde zdela jednoznačně k tíži celého českého zdravotního systému, který dlouhodobě a výrazně podceňuje péči o duševní zdraví. Psychologové nejsou placeni zdravotními pojišťovnami a když, tak v míře, která nemůže přinést jakýkoliv terapeutický účinek. Psychiarů je tak málo a jsou tak přetíženi, že se nezmohou na nic než na předepisování léků jak na běžícím pásu. Nutnost náhlého umístění pacienta v psychiatrické léčebně je zlý sen, neboť nejsou místa a dokonce se na psychiatrickou léčbu čeká!!

Je na delší úvahu, PROČ je psychický stav národa tak otřesný, jaký je…. (asi víme proč, že…) ale tato událost svědčí o tom, že naše zdravotnictví selhává „en bloc“ a zde konkrétně ve zcela jasné jedné další oblasti.Pomalu už můžeme si říkat – a v které ne…

V čem tedy naše zdravotnictví selhává – a v čem nejvíc?
1) Likvidace preventivní péče, zejména stomatologické
2) Naprostý nedostatek paliativní péče. Utratíme milionové částky za „léčení smrti“, ale na důstojný a bezbolestný odchod ze světa pokud možno ve známém prostředí rodiny nejsou peníze. – Úplné rozpojení sociální a zdravotní péče.
3) Úplné poddimenzová psychiatrické péče a faktická neexistence psychologické péče v rámci zdravotnictví.
4) Totální, dlouhodobá a systémová likvidace jakékoliv samoléčby, vedení lidí k NEodpovědnosti za své zdraví. Vše, co nejde přes farmaceutické koncerny, je zatraceno. Likvidace léčitelů, pronásledování bylinkářů, o problematice léčivé marihuany ani nehovoře…

(na základě FB diskuse přidávám ještě jeden bod, který mi zaslala paní Ethel Ludvíková a se kterým naprosto souhlasím a předřazuji jej před své čtyři body:

0) naprostá ignorance a systematické znevýhodňování primární péče – praxí oboru všeobecné praktické lékařství (bývalé „obvodní ordinace“). Finanční podhodnocení, snižování kompetencí, ignorance logiky systému gate-keeping, zakazování předpisů moderních léků (nutí pacienty k nesmyslným návštěvám specialistů)..atakdál, atakpodobně.

Pokud se tato situace nezmění, nelze se nadít obratu k lepšímu…

TO je ten vzkaz, který nám posílá naprosto neprávem a zbytečně zavražděný chlapec, kterého naše společnost nedokázala ochránit….

P.S. Pokud by někdo měl rezignovat, tak to je ministr zdravotnictví….

Posted in Nezařazené
1 Comment » for Ke žďárské tragedii
  1. Tomáš napsal:

    Mnohokrát jsem se z médií dozvěděl o rušení lůžek v nemocnicích, že lůžek je moc, jakoby nemocné byly lůžka. Také jsem v médiích zaznamenal úvahy o tom, že i v oboru psychiatrie je lůžek, v nemocnicích a léčebnách, moc, že je potřebné drahou nemocniční péči, alespoň částečně, převést na lacinější ambulantní. Když teď došlo k tragédii ve Žďáru, tak se všechny zúčastněné „složky“ snaží odpovědnost za způsob léčby duševně nemocné útočnice, to je změnu z nemocniční na ambulantní(a kvalitu ambulantní), přenést na někoho jiného.

    Když ve zdravotnictví dochází k rozkrádání veřejných financí, viz např. předražený gama nůž v Nemocnici Na Homolce, tak musí, na jiném místě, peníze chybět.
    http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1142743803-reporteri-ct/214452801240040/obsah/356695-prepaleny-gama-nuz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Všechny příspěvky
Archiv