Kolik stojí společnost rozvody?

Ve své knížce o rozvodech „Zbavte mě toho pitomce/sundejte ze mě tu mrchu“ jsem se také zamýšlela nad tím, kolik stojí rozvod…. Nikoliv každého jednoho z vás, ale společnost…. přes tyto enormní náklady tak zvaný rozvodový byznis nadále kvete. Ba přímo vzkvétá. Že na to kromě lidí doplácí i státní rozpočet, to nezajímá vůbec nikoho. Kupodivu ani ministra financí – a toho přece zajímá všechno….

Rozvod je jednou z nejdražších extravagancí, kterou si člověk může v životě dovolit. Kdybyste sponzorovali stáj formule 1, možná to vyjde nastejno. To ovšem jsou vaše soukromé ztráty, které veřejnost nemusí zajímat.

Jsem přesvědčena o tom, že společnost má eminentní zájem na tom, aby zákonná úprava rodinného práva byla co nejlepší. Ekonomické ztráty, které přináší současná i proponovaná úprava, nepostihují jenom jednotlivce, ale celý stát.

Jednou jsem si pro sebe udělala velmi hrubý propočet.

Dle statistik se ročně rozvádí asi 33 000 manželství. Minimálně polovina z nich – tedy 16 500 – má nezletilé děti. Asi polovina z těchto manželství se není schopna dohodnout a spor o děti trvá přes dva roky. Každý rok proto probíhá přibližně 16 500 sporů o děti. Soudy bývají nařízené tak každé 3 měsíce, tedy 16 500 x 4 = 66 000 hodin. Každý rodič se musí na každé soudní stání připravovat, scházet se s advokátem etc., to je tak 5 hodin ztráty času před každým soudním jednáním, tedy dalších 82 500 hodin. Dohromady 148 500 hodin.

Samotný rozvod trvá nejméně 2 soudní stání plus 4 hodiny na přípravu. To je při 33 000 rozvodech ročně celkem198 000 hodin.

Tahanice o výživné nerozvedené manželky si dovolím pominout, i když skřípání zubů řady vážených čtenářů slyším až sem.

Následuje rozdělování společného jmění manželů. Pro účely našeho počítání ekonomických škod podle svých mnohaletých zkušeností odhaduji, že na vypořádání SJM stráví každý rozvádějící se asi 15 hodin. Což máme 33 000 x 15 = 495 000 hodin.

Celkem tedy rozvody a záležitosti s nimi související spotřebují účastníkům řízení tento čas:

1/ děti………………….. 148 500 hod.

2/ rozvod……………….198 000 hod.

3/ vypořádání SJM….495 000 hod.

celkem:……………..841 500 hod. ročně

Protože je rozvod záležitostí dvou osob, platí 841.500 x 2 = 1.683.000 hodin ročně strávených rozvodovými a s tím souvisejícími tahanicemi. Dejme tomu, že každý z účastníků je schopen za hodinu vyprodukovat práci v hodnotě 200 korun. 1.683.000 hodin x 200 korun = 336.600.000 kaček, tedy slovy tři sta třicet šest milionů korun roční ztráty, a to jen na přímo nevytvořených hodnotách. K tomu připočtěme náklady na advokáty, soudní poplatky, znalecké posudky, náklady na chod justice a „orgánů sociálně-právní ochrany dětí“ (tedy již dříve zmíněný OSPOD a Úřad mezinárodně-právní ochrany dětí). Nepochybně se dostáváme k miliardovým ztrátám ročně.

Je pozoruhodné, že tyto ztráty nikoho nezajímají, že rodinné právo je stále vnímáno jako soukromoprávní záležitost, která nemá na chod státu pražádný vliv. Podle mého názoru je současná (a bohužel i ta nadcházejí dle Nového Občanského zákoníku) úprava rodinného práva jednou z největších brzd hospodářského rozkvětu naší země. Přesto stojí na samém okraji zájmu legislativců i zákonodárců.

Kdo z poslanců Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR je rozveden a kdo si tedy rozvodové kolečko sám užil, není možno zjistit, protože tento údaj se v životopisech, pakliže se tyto na webových stránkách Poslanecké sněmovny vůbec nacházejí, neuvádí. Lze však důvodně předpokládat, že situace ve Sněmovně nebude o moc jiná než v celostátním průměru. A ten říká, že v roce 2008 se rozvedlo celkem 49,6% manželství, pro následující roky platí číslo obdobné. Kde se v zákonodárcích ta lhostejnost bere, skutečně nechápu.

 

To také stojí za shrnutí:

1/ Rozvod je mimořádně drahý nejen pro jeho účastníky, ale i pro společnost.

2/ Kromě toho, že v rámci rozvodu a souvisejících sporů přijdete o značnou část majetku a velkou část nervů, sníží se vám také životní úroveň a dočkáte se dalších zásadních ztrát. Ty budou způsobeny jak nutností plateb advokátům, tak finanční ztrátou, pro kterou se nebudete moci plně věnovat svému zaměstnání či podnikání. Lze také očekávat, že právě v tomto okamžiku se vašemu podniku přestane dařit, protože na vydělávání peněz prostě nebudete mít sílu.

3/ Svůj osud máme ve svých rukou nejen jako jednotlivci ve svém soukromém životě, ale i v životě veřejném. Rozvod je situace, která, ačkoliv se jedná o ryze soukromou záležitost, nesmírně ovlivňuje stav věcí veřejných včetně ekonomiky naší země. Stejně jako je váš osobní život ve vašich rukou, je v rukou nás všech – tedy i v těch vašich – osud naší země. Hladkým průběhem svého rozvodu (nebo pokud možno nerozvedením se) pomáháte této zemi. Zní to banálně a staromilsky, ale pseudovlasteneckých řečí má dnes každý plná ústa. Což tedy takový malý čin?

 

 

Posted in Nezařazené
1 Comment » for Kolik stojí společnost rozvody?
  1. Andrej napsal:

    Napriklad v Nemecku nerozvedu manzelov skor ako maju vyporiadany majetok. Samopzrejme, niektori sa o majetok aj sudia, ale velmi vela sa ich dohodne mimosudne – pretoze minimalne jeden z nich sa chce cim skor rozviest a preto netrva na drobnostiach, alebo je dokonca nieco opravnene ozeliet.

    Mam rad jednoduche riesenia, ktore prirozdene riesia kopu problemov. Bohuzial, zakonodarci v CZ aj na SK maju asi zalubu v niecom inom.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Všechny příspěvky
Archiv