MČ Praha 2 a nulová tolerance hazardu

04.06.2013  od společnosti SPELOS napsal(a):
Dobrý den,

v příloze Vám posílám dopis jednoho ze členů sdružení SPELOS – společnosti SYNOT TIP, a. s. Zmíněný dopis je reakcí na zasedání městské rady, které se uskutečnilo dne 28.5.2013 v
budově Úřadu městské části Praha 2.
Vedení uvedené společnosti je pohoršeno způsobem, jakým někteří účastníci zasedání prezentují svá jednání se zástupci loterního průmyslu.

Více v příloze tohoto e-mailu, věnujte mu prosím proto zvýšenou pozornost.

ING. PETR VRZÁŇ
výkonný ředitel SPELOS
ODPOVĚĎ

Pro: pana Miroslava Valentu, předsedu představenstva SYNOT TIP a.s.

 

Vážený pane Valento,

ačkoliv jsem se nezúčastnila předmětných jednání, dovoluji si reagovat na Váš dopis, který byl v příloze  e-mailu od ing. Vrzáně.

Nemyslím si, že jsem populista – ostatně moje právnické i osobní zaměření to zcela vylučuje: já si nikdy žádnou popularitu v této zemi vydobýt nemohu, to je systémově vyloučené. Tato nemožnost získat jakoukoliv popularitu mi však dává svobodu říkat to, co si skutečně myslím, kteréžto výsady hodlám využít v tomto svém dopisu.

Přesto že nejsem populista, troufám si, stejně jako moji kolegové z MČ Praha 2, se kterými jste jednali, tvrdit, že hazard je skutečně továrnou na lidské neštěstí. A z toho, co vím o sportovním sázení, jsem navíc přesvědčena, že to jedno z hnízd korupce a falešného nesportovního chování. Sám jste se označil jako zástupce „loterijního průmyslu“ – ano, je to skutečně průmysl, a to je také třeba mít na paměti. Nemyslím si, že je třeba hráčství a sázení zakazovat tak, aby bylo zatlačeno do ilegality, protože zákazy nic nevyřeší. Jde o to, aby hráčství nebylo podbízeno – a tím, že herny na území MČ Praha 2 (a pokud možno v normálním městě vůbec nikde) nebudou se dosáhne právě tohoto ne-podporování…. hráčství totiž nepřináší jen neštěstí v tom řekněme literárním slova smyslu, ale je skutečnou patologií ve smyslu lékařské diagnózy….

V čem s Vámi skutečně souhlasím, je Vaše v dopisu položená otázka, zda také povedu „štvavou a ironickou kampaň“ proti tabákovému, alkoholovému a zbrojnímu průmyslu. Ubezpečuji Vás, že pokud bych  kampaň proti těmto komoditám mohla vést, tak ji vedu… Nikoliv štvavě a ironicky, ale hledala bych způsoby účinné antipropagace a vytváření takových podmínek, aby tyto aktivity prostě už nebyly „in“….

Jako ženu  mne napadá jedna paralela: není to tak dávno, kdy byl skutečným problémem  nejen v naší zemi – počet potratů. Ještě v první třetině 20. století ženy běžně umíraly při ilegálně prováděných potratech, až do 80. let byly vystavovány ponižujícím výslechům interrupčních komisí. Přesto byl počet potratů vysoký. Nyní je počet potratů dlouhodobě stabilizován na nepoměrně nižší míře, a to díky „obejití“ problému, totiž antikoncepci. Vřele doufám, že i proti alkoholu, tabáku a zbraním se podobná antikoncepce najde, takže bez zákazů, které působí vždy kontraproduktivně, dojde k přirozenému odklonu těchto aktivit na okraje společnosti a do jisté standardní, patologické, leč nerozšiřující se sociální skupiny, která bude ze své podstaty sice neovlivnitelná, leč bude okrajovým problémem stejně, jako jsou dnes potraty…..

Ubezpečuji Vás, že nejsem žádný idealistický intelektuál posedlý pácháním dobra. Na rozdíl od kolegů, kteří se jednání zúčastnili (zmiňoval jste kolegu Michala Uhla a Kateřinu Jechovou), já jsem v ilegálních hernách, existujících před rokem 1989 byla, neboť společnost, ve které se pohybuji, je, řekněme eufemisticky, „sociálně prostupná“, od nejspodnějších  pater (nejen českých) ghett a nejrůznějších doupat až po Kongres  a diplomatické dýchánky…. Vím, že nikdy není řešením zákaz. Pokud mi je však známo, ani kolegové z MČ Praha 2 zákaz herních radovánek a sázení neprosazovali.

Existuje zde platná legislativa, která   musí být naplněna a potom existuje také soukromí, ve kterém jednání jednotlivce se řídí jeho svobodnou vůlí….

Co se týká Vaší argumentace ohledně vzniku pracovních míst, považuji ji ovšem za mimořádně zpozdilou. Nerozporuji, že v současné době při provozu hazardu nejsou vytvořena pracovní místa, avšak existence těchto míst nemůže být důvodem pro zachování hazardu. Kdybychom to vzali do důsledků, pak bychom se totiž mohli dostat ke skutečně efektivním metodám zaměstnanosti i s velmi efektivním systémem důchodového zabezpečení: co byste řekl třeba tomu, kdyby se osoby, dosáhnuvší důchodového věku, střílely? A víte, co by z toho bylo krásných hrobnických míst? (Teď asi budu nařčena z ironie, že…)

Vážený pane Valento,

respektuji dobu, ve které hazard vznikl, sociální okolnosti, za kterých se ze zábavy stalo podnikání. Z hlediska vývoje lidstva se však jedná o úpadkovou činnost. Že generuje obrovské příjmy a majetky, a to doposud, je z tohoto hlediska naprosto nepodstatné. Budoucnost se dívá jinam a hazard je jeden z patníků (nikoliv milníků) psychologického vývoje příslušníků homo sapiens. Užijte si roky podnikání, které Vaše společnosti ještě čekají, jistě jich ještě bude hodně a úplně neskončí nikdy. Neříkejte však o lidech, kteří hledí již někam za zcela jiné obzory než jsou ty, o kterých Vy něco byť jen víte a nehodlají se Vaším byznisem zdržovat, že jsou ironičtí, nekompetentní a vytvářejí štvavou kampaň proti Vašemu podnikání. Možná tomu nebudete věřit – ale vůbec totiž není třeba žádnou štvavou kampaň tvořit. Jediný, kdo štve a se štve, jste Vy sám a Vaši „druzi ve zbrani“. Zkuste se poněkud porozhlédnout po dalších oblastech lidského bytí  – možná tam najdete spoustu daleko zajímavějších věcí a možná dokonce dojdete k zajímavému poznatku, že nejde o peníze…. a už vůbec ne na prvním místě…..

Přeji Vám na cestě k tomuto poznání mnoho úspěchů.

srdečně, Klára Samková, zastupitelka MČ Praha 2

 

 

 

Posted in Nezařazené
4 komentáře » for MČ Praha 2 a nulová tolerance hazardu
 1. Tomáš napsal:

  Kláro, ti pánové to, co jste napsala, moc dobře vědí, ale přece si nezničí, pro ně tak výnosný, obchod. Ti pánové patři do sorty nemorálních lidí, ale sami před sebou se umí ospravedlnit ‚oni nemohou za to, že část společnosti neumí počítat, jen toho využívají, pokud ne oni, tak by to udělal někdo jiný‘. Snaží se, jako jiné druhy podnikatelů, maximalizovat zisky, k tomu je, mimo jiné, potřebné ovlivňovat politiky(když nezabere podplácení, tak to zkouší argumentačně, což nemusí zabrat na politika, ale podstatná část voličstva argumentační manipulaci neodhalí, a politik, pokud chce být politikem, který má šanci něco ovlivnit, to, do nějaký míry, musí vzít v potaz), např. podnikatelé v potravinářství se také přizpůsobují slabosti(finanční) většiny svých zákazníků, aby cena byla nízká a oni vydělali, tak vyrábějí výrobky z laciných náhražek, např. výrobky pojmenované ‚vanilkové‘ o pravou vanilku ani nezavadily, protože by byly drahé, tudíž neprodejné.

  Každý z těch pánů má manželku … no a žena u muže/ů hledá přístup ke zdrojům … a ochotě se o zdroje podělit(*), těch žen, které nejraději finanční zdroje, je většina.

  * Názor psycholožky Liany Janáčkové, viz video v následujícím odkazu.
  http://www.youtube.com/watch?v=Gk3AFBUd1ng

 2. Tomáš napsal:

  To, že se mně, při psaní předchozího příspěvku, chtělo spát, způsobilo, že jsem zaměnil křestní jména dvou paní Janáčkových, správně má být Laura Janáčková.

 3. Tomáš napsal:

  S nalezením antikoncepce proti alkoholu, tabáku, gamblerství a zbraním to nebude tak jednoduché, protože na rozdíl od početí dítěte, které je biologickou, v koncové(a rozhodující) fázi, vědomím neovlivnitelnou, záležitostí(antikoncepce má vliv jen na koncovou, nevědomou a rozhodující fázi), tak alkohol, tabák, gamblerství a zbraně jsou záležitosti sociální(zkráceně).

  Antikoncepcí proti sociálně-patologickým jevům je jen dobrá vláda, která navíc dokáže přečkat masívní útok opozice, která nemusí být těch kvalit co vláda, ale opozici budou mít zájem podpořit, finančně i jinak, ti lidé, kteří mají ze sociálně-patologických jevů zisk, někteří z těchto lidí i značný zisk. Finanční (do/na)plnění pokladny politické strany od herního „průmyslu“ není v ČR, jak ukázal případ komunistického poslance Jiřího Dolejše, nezákonné. Z páchání dobra, min. v krátkodobém horizontu, finanční zisk nekouká, spíše ztráta, ale zlo bývá, pro obchodníky se zlem, finančně ziskové, pro některé z těchto obchodníků i značně ziskové.

  Zatím to vypadá, že na Praze 2 dobrá vláda je … uvidíme jak přečká odezvu, viz ‚každá akce vyvolá stejně velkou opačnou reakci‘. Podle fyzikálního zákona to vypadá, že dobro a zlo jsou v rovnováze … ale v praxi, např. k rozkopnutí starožitné skříně je potřeba vynaložit malé úsilí a žádné znalosti, tak k následné restauraci rozkopnuté starožitné skříně je potřeba vynaložit velké úsilí a mít velké znalosti.

  P. S. Myšlenku s rozkopnutím, a následnou restaurací, starožitné skříně jsem si vypůjčil od Václava Havla.

 4. Tomáš napsal:

  „já si nikdy žádnou popularitu v této zemi vydobýt nemohu“

  To není úplně přesné. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Všechny příspěvky
Archiv