Miláček paní doktorky

Photograph taken by Dirk van der Made

Photograph taken by Dirk van der Made

Před chvílí jsem podepsal další štůsek smluv, které uzavíráme s adoptivními rodiči našich zvířat. A znovu jsem si nad nimi uvědomil, že se při výběru sponzorovaných druhů uplatňují i zcela jiná kritéria než jen atraktivita či roztomilost.

Velmi často si své jmenovce adoptují nositelé zvířecích příjmení, a tak četné podporovatele mají pelikáni, kalousi a další sovy, křečci, hrdličky, veverky nebo dudkové. Díky rozšířenému příjmení Bradáč však nepřichází zkrátka ani orlosup bradatý.

Zato křestní jméno se ke všem u nás chovaným druhům živočichů hodí jen jedno jediné: Irena. Atraktivní irena tyrkysová nemá o sponzor(k)y nouzi.

Mnozí jednotlivci, firmy či organizace si pochopitelně adoptují zvířata, která mají v logu nebo jež nějak souvisí s předmětem jejich činnosti. S jistým podezřením ale chodím kolem tabulky oznamující, že naše bažanty tibetské podporuje chovná stanice tibetských teriérů, a s údivem jsem přijal zprávu, že nejmenovaný ženský server bude sponzorovat kozu kamerunskou. Naopak jméno známého právníka u voliéry se supy mi připadlo celkem na místě.

Nejmenovaná pražská advokátka, proslulá svou razancí, se ovšem nechce spokojit ani se supem. Před pár dny projevila zájem o druh, který bohužel zatím nemáme. Jejímu srdci by byla nejbližší harpyje.

Miroslav Bobek, ředitel ZOO Praha
16. 5. 2012 Psáno pro Sedmičku.

„Přiznávám, že tou lékařkou práv, které se zachtělo harpyje, jsem já. Harpyje byly dle antické mytologie zpola ženy, zpola ptáci. Jejich otcem byl Thaumás, syn Země a boha Ponta, matkou byla Élektra. Nejdříve to byly bohyně bouří, ale proměnily se ve mstitelky, které podle pokynů bohů trestaly zločince. Nešťastníkům, které pronásledovaly, pokálely potravu, takže byla nepoživatelná. Byly tři a jmenovaly se Alléktó, Podarg a Kelainó.

V současné době bych měla několik adeptů na to, abych jim opravdu pokálela potravu, ale být Harpyjí, vznáším se především nad Strakovou akademií.“

Posted in Nezařazené
3 komentáře » for Miláček paní doktorky
  1. Jarda Pivoňka napsal:

    Nebylas nad Horníma Počernicema? Zavíraje dnes ráno vyklápěcí ventilačku, konstatuji, že zásah byl přesný a bude třeba to umýt, neb se to trefilo přesně do výše pohledu (mj směr Hradčany). Ještě že nezraje černý bez.

  2. Květa Žáková napsal:

    Paní JUDr.,tu Harpyji bych ráda sponzorovala spolu s Vámi.Nejen kvůli pokálení Strakovy akademie (i k tomu se s chutí ráda přidám),ale hlavně jsem se do těchto nádherných ptáků zamilovala.Nádherní,obrovští,noblesní…..Škoda,že žádná ZOO v Česku je nemá,i když-mnohem lépe jim je v pralesích.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Všechny příspěvky
Archiv