O stíhání premiéra

Protože se všichni hádají o prezidenta, je dobré také připomenout kauzu premiéra. Ten tvrdí, že jeho stíhání je účelové. Za sebe s tímto jeho výrokem SOUHLASÍM. Jen bych je ráda zasadila do poněkud obecnějších konotací práva obecně:

Podle mého názoru se jedná o iluzorní fakta poskládaná tak, aby zakládala skutkovou podstatu trestného činu.
Jak je vůbec možné, že toto „skládání fabrikátu“ vzniká? Umožnila to změna trestního řádu, ke které došlo v roce 1993. Před tímto datem k obvinění konkrétní osoby, aby ji bylo možno stíhat, se vyžadovalo, aby bylo už ve fázi vznesení obvinění prokázáno, že se 1/ skutek stal, a 2/ že skutek je trestným činem,. K tomu sloužilo tak zvané „trestní stíhání ve věci“, v jehož rámci bylo možno opatřovat plně způsobilé – i před soudem použitelné – důkazy, na rozdíl od současného stavu, kdy k zahájení trestního stíhání cestou obvinění konkrétní osoby se vyžaduje jen určitá vyšší míra pravděpodobnosti o zmíněných dvou okolnostech, a dokazování je možno provádět až proti obviněnému.
Přitom, jak známo „sprostý podezřelý“ nemá prakticky vůbec žádná práva, nemá dokonce ani právo vědět, že se stal podezřelým – a obvykle se to dozví až ve chvíli, kdy je předvolán na polici k „podání vysvětlení dle §158“. Nemá ani právo se dozvědět, že už podezřelým není!!! Diskutabilní je samotné získání své vlastní výpovědi coby „podezřelého“, a to přes to, že existuje nikoliv ojedinělá soudní judikatura o tom že vlastní výpověď je projevem osobní povahy a tudíž má každý právo zápis své vlastní výpovědi obdržet. Vzdor tomuto je „vylomení“ vlastní výpovědi z PČR velmi často otázkou přímého nátlaku na PČR v kategorii „vyhrožování právem“.
I toto je, mimochodem, důvodem mojí standardní rady, kterou dávám všem, kteří za mnou přijdou s žádostí o radu z oblasti trestního práva: jako sprostý podezřelý prostě potlačit přirozený pud „budu spolupracovat – však jsem nic neudělal“ a výpověď odmítnout. Ať si páni policisté ty důkazy shromáždí sami…

Zpět ale k tématu: právě změna trestního řádu je okolností, která přímo nabízí možnost likvidace nepohodlných osob cestou trestního obvinění. Přitom nemusí jít jen o dehonestační záměr, ale také třeba o likvidaci obchodní/výrobní konkurence či údajné trestné činy, které mají přímou souvislost s vypořádáním společného jmění manželů. Nastane-li při prověřování taková „vyšší míra pravděpodobnosti“, je policejní orgán povinen neprodleně zahájit trestní stíhání. Takže v tom lítáte… a ani nemusíte být Babiš…

Posted in Nezařazené
1 Comment » for O stíhání premiéra
 1. Alexandra Sýkorová napsal:

  Takže jsme na tom co se týče omezování obč.práv hůře nez za socialismu?!
  Paní Samková,moc držím palce .Obdivuji Vaši statečnost a Vaši erudici a schopnost lidem efektně a efektivně vysvětlit tzv.
  „jádro pudla“ a zastat se slabších a utiskovaných.
  Díky,
  MUDr.Alexandra Sýkorová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Všechny příspěvky
Archiv