PAROUBKOVI, ACH PAROUBKOVI…

Zdroj: Magazín Mladé fronty DNES
Datum vydání: 13.9.2018
Rubrika / pořad: Téma
Strana / zpráva 20
Autor: IVANA KARÁSKOVÁ
TAKOVÁ TO BYLA LÁSKA

Po deseti letech manželství se rozvádějí a soudí. A jelikož jde o známé protagonisty, zvyklé se o svoje pocity dělit s národem, máme jejich půtky jaksepatří na očích. Zkusme trošku zmapovat příběh manželů Petry a Jiřího Paroubkových, jejichž vztah v roce 2007 tak idylicky započal.

Taková to byla velká láska,“ zpívá Yvetta Simonová v jedné prastaré písni. Momentálně se dá vztáhnout i na manžele Petru aJiřího Paroubkovy. Prvotním okouzlením ostatně začínají mnohé podobné příběhy. „Můj muž je nesmírně pozorný a galantní. Prostě báječný,“ rozplývala se v Ódě na manžela Petra Paroubková na dovolené v létě 2009. „Vstává první, hned jde plavat a cvičit. Pak mě něžně vzbudí a vyvenčí psa. Všechny denní povinnosti přebírá na dovolené on. Pořád se směje, vtipkuje a laškuje. A vypadá báječně. “
Tahle idyla panovala dva roky po svatbě. To už byla dávno na světě i Petřina památná věta, že na muži je nejvíc sexy jeho mozek. Vyřkla ji zřejmě v situaci, kdy zlé jazyky na Jiřím marně hledaly alespoň ždibec kouzla Alaina Delona. Vlastně to byla docela trefná věta. Přitažlivost mužů pro ženy skutečně jen málokdy dělá jejich vzhled.
Petra stála po manželově boku dlouho jako skála, byť už tehdy některé její počiny prozrazovaly, že navenek éterická bytost v sobě ukrývá bojovného ducha. Když bulvární fotograf vyfotil několikaměsíční dceru v botičkách od Diora a média to jízlivě propírala, dotčeně se ohradila. Značkové botky byly dárkem od kmotry děťátka! A jak už dnes víme, když se Petra Paroubková rozzlobí, umí být zlá.
Knížku V botičkách od Diora sice kritika smetla jako dívčí románek ublížené ženy, ale šla na odbyt a autorka na ní podle vlastních slov vydělala přes milion korun. Svoje zážitky a pocity ze „života po boku špičkového politika“ vyšperkovala žlučovitými sentencemi na adresu bulvárních novinářů. Psala o nesnesitelném tlaku a přála si, aby manžel v politice skončil.
Možná právě tehdy v sobě objevila potřebu vyjadřovat se k věcem veřejným. Její blog z roku 2012 na aktuálně.cz má podobu otevřeného dopisu tehdejšímu ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi. Autorka se v něm pozastavuje na tím, jak hanebně justice zachází s Davidem Rathem a bez ohledu na to, zda je vinen, či ne, ho drží ve vazbě. V dalších příspěvcích zase ironicky tepe Jana Krause, Miroslava Kalouska a samozřejmě novináře.
Ještě větší literární potenci osvědčuje její manžel, který sepsal knih hned několik. Nicméně politická kariéra expremiéra jde od desíti k pěti. V roce 2010 po volbách rezignuje na post předsedy ČSSD. Rok na to dokonce stranu opouští a zakládá novou – LEV21 Národní socialisté, která ovšem zcela propadá. Petra už dávno nemá doma špičkového politika.
Malá dcerka dělá páru radost, manželé si kupují dům v Řecku a zdá se, že se před nimi otevírá klidnější životní etapa. Jiří se věnuje víceméně už jen podnikání. Petru stále miluje. Stále ještě v ní vidí krásnou kultivovanou bytost a nešetří superlativy. „Zaujala mě u ní až brilantní chytrost,“ svěřuje se roku 2015 v Třinácté komnatě České televize, v níž jeho žena popsala svůj boj o život poté, co ji postihlo krvácení do mozku a tři týdny strávila na JIP.
V témže pořadu se Petra poněkud překvapivě sama označí za plachou a introvertní bytost.

SLÍBILI SI SMÍR

Za rok a něco už je všechno jinak. Po sluncem zalitých dnech přichází vystřízlivění. Nejdříve u Petry. V únoru 2017Paroubkovi navštěvují sexuologa Radima Uzla, který se s Jiřím trochu zná z doby, kdy byl premiérem. Svěřují se s problémy v manželství a žádají ho o radu.
„V první řadě jsem se zeptal, zda chtějí v manželství zůstat, nebo se rozejít. Oba unisono potvrdili první možnost. Trošku jsme to probrali, dal jsem jim nějaká doporučení a ti dva si přede mnou rukoudáním slíbili měsíční klid zbraní. Jenže ona pak hned za tři dny sebrala dítě, psy a zdrhla,“ přibližuje setkání sexuolog Uzel. V Petřině chování vidí podraz na manžela i na sebe jako poradce a později se zařadí mezi sýčky, kteří zpochybňují opravdovost její lásky.
Jsou typy lidí, kteří před národem bez zábran ventilují své příběhy a city. Extroverti z rodu účastníků televizního pořadu Pošta pro tebe. Někteří si to dokonce užívají. Nic proti tomu. Jenže běda, když vztah začne skřípat. A tak mají společenské rubriky už nějakou dobu žně.
I když se Paroubkovi tu a tam dušují, že nehodlají zatěžovat svými půtkami veřejnost, vždycky se jeden z nich takříkajíc utrhne ze řetězu. A ten druhý mu nechce zůstat nic dlužen. Krátce poté, co odešla ze společné domácnosti, manžel zveřejňuje jejich soukromou korespondenci. Připomeňme si, že rodačka z Nitry Petra, rozená Kováčová, v ní svůj odchod vysvětlila slovy:
„Jirko, nemohla jsem jinak. Poslední týdny jsem měla strach z tvých reakcí. Tlačil jsi na mě a psychicky mě vydíral. Žila jsem v neustálém strachu, s čím přijdeš… Vždy tě budu mít ráda jako otce naší dcery. Já už ale nemůžu dál, ber prosím ohledy na můj zdravotní stav…“
Jiří kontruje vysvětlením, že Petra dlouhodobě trpí depresemi a bere silné léky. To je podle něj příčinou problémů z posledních týdnů. Tehdy ještě dodal, že je odhodlaný udělat pro záchranu manželství všechno. Vytvořit ženě milující zázemí a pochopení.

LITUJI TY DALŠÍ

Jak víme, už to dávno neplatí a mezi – stále ještě – manželi přituhuje. Láska je v troskách. Petra se nechává slyšet, že jedním z důvodů rozpadu svazku – ne tím hlavním –byla skutečnost, že se Jiří stále více sbližoval s exmanželkou Zuzanou. Prý s nimi jezdila na chatu i na dovolenou, chtěl z nich udělat kamarádky.
Jiří štiplavě prohlašuje, že v manželství nejvíc trpěla jeho kreditní karta. Spekuluje, že Petře nemoc změnila povahu. Už to není žádný gentleman a poněkud nerytířsky manželce připomíná, že když v roce 2015 zkolabovala, byl to on, kdo jí včasným zásahem zachránil život.
Inteligentní kráska se v jeho očích mění v tygřici. Neváhá ještě sám sebe pochválit poznámkou, že on s onou tygřicí uměl zacházet, ale dopředu lituje každého dalšího, který to umět nebude. Jiří neuspěje s žádostí o střídavou péči, soud svěřuje dceru Petře a jemu vyměří desetitisícové výživné. Manželé přitom stále nejsou rozvedeni.
Vystřelené šípy začínají mít v zuřící válce otrávené hroty. A podle renomovaného manželského poradce Tomáše Nováka může být ještě hůř.
„Když to zlehčím a použiju sportovní terminologii, zatím soupeří na úrovni první ligy. Extraliga to ještě není,“ říká.

CHCI TO UKONČIT!

Následuje fáze vzájemných žalob. Petra se dožaduje vyššího výživného a zároveň manžela obviní z nelegálního zisku. Toto téma nicméně přenechejme jiným a hleďme se držet příběhu smutného konce jedné lásky.
S tímto záměrem jsme také oběma manželům – možná poněkud naivně – poslali deset stejných a korektních otázek týkajících se víceméně retrospektivy jejich vztahu. Jenže příkop mezi nimi doznal už povážlivé hloubky. Petra nereagovala vůbec, Jiřína otázky MF DNES rovněž odmítl odpovědět, což v telefonu zdůvodnil takto:
„Už s ní nechci být spojovaný, ta osoba je mi odporná. Choval jsem se k ní slušně, měla se jako princezna, ale reakcí byly jen nechutnosti z její strany. Chci to s ní ukončit. Jenže ona mě chce teď okrást a já se nechci dát. Někdo za ní stojí, někdo ji hecuje a její motivace je zřejmá, chce mi před senátními volbami uškodit. Ale jak vyhodnocujeme sociální sítě, prohrává na celé čáře,“ míní uchazeč o senátorské křeslo v Ostravě.
Na tom bude něco pravdy. Internet se právě baví fiktivní tiskovou zprávou z pera Luboše Xavera Veselého, v níž se moderátor podělil o svůj živý sen. Zdálo se mu o sněmu Svazu českých zlatokopek v pražském hotelu Olšanka, který prý začal minutou ticha za okradené partnery. Předsedkyní ústředního výboru SČZ byla jednohlasně zvolena Petra Paroubková, posty místopředsedkyň získaly Kateřina Kristelová a Lucie Plekanec.
Ale zaslouží si ty dámy skutečně takovou porci výsměchu? Příroda přece zařídila, že si ženy odjakživa intuitivně hledají partnera, který je příslibem dobrého bydla a genetického materiálu. Co svět světem stojí, silní jedinci jim imponují. Přitahují je muži s postavením, kteří toho hodně mají a vědí, aby své polovičky dokázali zajistit a ochránit. Žádné překvapení, že sociologové v USA dospěli k závěru, že věrní američtí prezidenti byli méně úspěšní a charizmatičtí než hříšníci, s nimiž mocně cvičil testosteron. Právě k těmto jedincům bývá bůhvíproč okolí shovívavější.
Zakladatelka hnutí mateřských center Rut Kolínská nedává svazkům vlivných mužů s mladými kráskami valnou naději. Jak říká, je jí vždycky líto, když se po letech manželství najednou na obzoru objeví nějaký „zázrak“, jemuž muž podlehne. „Ze začátku se to tváří jako velká láska, ale mladá žena dozraje a zjistí, že ji stařík nebaví. Prohrávají oba a nejvíc v tom lítá nevinné dítě. Ne každý je Charlie Chaplin, s kterým žila jeho poslední, o 36 let mladší manželka až do jeho smrti,“ míní dáma, která jako první Češka získala v roce 2003 mezinárodní ocenění Žena Evropy.
Jiřího Paroubka před lety poznala osobně. Když tehdy Václav Havel přišel s myšlenkou, že by se po něm mohla stát prezidentkou, oslovoval různé politické strany. „Mně se do toho nechtělo, navíc žádní politici nereagovali, pozval mě právě jen Jiří Paroubek. Nebyla jsem a nejsem jeho fanynka, ale tenkrát mě velmi příjemně překvapil. Tím, jak šarmantní a milý byl,“ přiznává Rut Kolínská.

BITVY BEZ VÍTĚZE

Jiří dnes milý není a manželství už nechce zachraňovat. Sám se rychle „zahojil“ dalším vztahem s o čtyřiadvacet let mladší Gabrielou Kalábkovou, bývalou poslankyní za ČSSD. Po turbulentním vztahu s Petrou tentokrát vsadil na klidnou sílu. Podle něj je to velmi oddaná žena, na kterou je spolehnutí.
Dceru se snažil dostat do střídavé péče, soud však Margaritu svěřil Petře. Spokojený není ani jeden z nich. Petra tvrdí, že ji manžel pronásleduje, má obavy, že ji někde přejede auto.
Pro Tomáše Nováka, psychologa a autora řady knih, je svár Paroubkových obrazem nezvládnutého manželského konfliktu, v němž se negativní náboj nesčítá, ale násobí. V tom se ti dva neliší od obyčejných smrtelníků. „Lidé si často říkají, tak tohle by můj partner neudělal, ale v rozvodovém boji je každý schopen provést cokoliv. Rozdíly bývají jen v důsledcích takové havárie,“ míní psycholog.
K popisu obvyklého scénáře se hodí parafrázovat pasáž z jedné z jeho knížek: Starší muž se najednou takříkajíc zblázní… Jde o iluzi omlazení, čemuž u mužů zcela neodborně říkáme totální spermiosepse organismu čili úplná otrava spermiemi. Otrava romantickou láskou vyřadí řídicí centra mozku, omezí na minimum racionální jednání. To je stav, kdy, jak folkový bard praví, nákupní tašky letí na vozovku, a kdyby jen to.
V poslední době se podle Tomáše Nováka objevuje výrazně častější motiv prodané nevěsty či ženicha. Čili jednoznačná cesta za lepším materiálním standardem. Rozvod je pak nutnou předehrou nového sňatku s reprezentativní firmou, automobilem a dovolenou. Takto tepe autor v knížce Péče o dítě po rozvodu a její úskalí všechny alfa samce a jejich často velmi dočasné polovičky.
Mnohdy se i takzvaně slušní lidé rozparádí tak, že je okolí nepoznává. Zneurotizovaným potomkům pak může ještě hrozit trauma zavrženého otce, kterého před nimi matky zostudí. Na tento nejsmutnější aspekt manželských půtek upozorňuje se svou příslovečnou břitkostí také členka Unie rodinných advokátů Klára Samková.
Paroubkovi zcela ignorují, že spolu mají devítiletou dceru, která umí číst, stejně jako její spolužáci. Neuvědomují si, že vystavili své dítě obrovskému potenciálu šikany, a za to je zcela odsuzuji. Soud by měl oběma zakázat vyjadřovat se o rodinných záležitostech v médiích, protože se tím dotýkají lidských práv dítěte. A to pod pohrůžkou pokut.“ Odbornou pomoc podle advokátky už potřebují oba. 
Podle ní by těm dvěma měla být nařízena intenzivní psychoterapie dva- až třikrát týdně po dobu nejméně tří měsíců, spíše půl roku. Posléze by měli přibrat k párové psychoterapii i psychoterapii rodinnou tak, aby situaci dokázalo zpracovat i dítě. 
Chtělo by se věřit, že ti dva zabrzdí, leč vývoj posledních dnů spíš dává tušit opak. Bohužel tyhle bitvy nemívají vítěze. *

***

Magazín DNES

Posted in Nezařazené

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Všechny příspěvky
Archiv