Prohlášení Městského státního zastupitelství

Městské  státní  zastupitelství v  Praze

nám. 14. října 2188/9, 150 00  Praha 5; tel.: +420 257 111 786,  fax : +420 257 111 684

datová schránka: ijeabe3

e-mail: sekretariat@msz.pha.justice.cz  ___________________________________________________________________________

1 SPR 15/2013                                                                             V Praze dne 6. září 2013

 Tiskové prohlášení

k vyjádření advokátky Kláry Samkové k případu Opencard

 

Městské státní zastupitelství v Praze, které vykonává dozor nad trestním stíháním členů rady a zaměstnanců Magistrátu hl. m Prahy pro zločiny porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže podle § 248 odstavec 2 věta druhá, odstavec 4 písm. a) trestního zákoníku a porušení povinnosti při správě cizího majetku podle § 220 odst. 1, odst. 3 trestního zákoníku, se důrazně ohrazuje proti prohlášením advokátky Kláry Samkové, zveřejněným ve dnech 5.-6.9.2013 v některých českých denících (MF Dnes, Metro) a internetových serverech, že orgány činné v trestním řízení jsou pitomé nebo podplacené a že v případě, že běží správní řízení, mělo by být trestní stíhání přerušeno do pravomocného rozhodnutí správního orgánu.

 

Jedná se o zavádějící a nepravdivé informace, a proto považujeme za vhodné uvést, že vedení správního řízení není důvodem pro přerušení trestního stíhání, ale naopak je-li vedeno trestní řízení a správní řízení proti fyzické osobě současně, dle ustanovení § 66 odst. 3 písm. b) zákona č. 200/1990 Sb., o přestupcích, v platném znění, správní orgán věc odloží, jestliže o skutku se koná trestní stíhání nebo řízení u jiného příslušného správního orgánu.

Pokud se advokátce jedná o řízení před Úřadem na ochranu hospodářské soutěže, jedná se též o správní řízení, ale účastníkem tohoto řízení je Magistrát hl. m. Prahy jako orgán územní samosprávy, nikoli jednotliví členové rady nebo zaměstnanci tohoto orgánu. Ani v tomto případě, probíhající správní řízení nemůže být zákonným důvodem pro přerušení trestního stíhání.

Pokud se jedná o výrok advokátky Kláry Samkové ohledně možnosti údajného  podplácení orgánů činných v trestním řízení v této trestní věci – Opencard, tak předpokládáme, že k podobným veřejně vydávaným závažným obviněním advokátka jako právnicky vzdělaná osoba doloží konkrétní důkazy a předá je orgánům činným v trestním řízení, neboť dosud nic takového neučinila. V opačném případě by se osoba s právnickým vzděláním, pokud má profesionální úroveň, obdobných výroků měla zdržet. Uvádění nepravdivých informací, pokud jsou způsobilé vzbudit zásadní pochybnosti o důvěryhodnosti dozorového státního zástupce a o jeho osobnostní i profesní kvalitě, mohou naplňovat i objektivní stránku přečinu pomluvy podle § 184 tr. zákoníku.

JUDr. Jana Hercegová

                                                                        městská státní zástupkyně v Praze

Posted in Nezařazené
3 komentáře » for Prohlášení Městského státního zastupitelství
 1. Ilona napsal:

  Nějak nerozumím.Příjde mi trochu divné,když mám pocit že se děje něco nekalého a chci na něj upozornit a tam se mi žádná pomoc nedostává.Naopak dotyčný kterému jsem se svěřila z mým problémem mě podkopává a tu špatnou chce udělat ze mě!Přesně takhle to vidím s paní Samkovou,že jí chce někdo umlčet?Problémy jsou od toho aby se řešily.Doložit konkrétní důkazy můžeme jen tehdy,když začneme problém řešit.Nechte paní Samkovou zjistit jestli se jedná o pravdivé informace nebo ne.

  • jonáš napsal:

   Pokud se svěříte někomu (očtř) s tím, že „(orgány činné v trestním řízení) jsou pitomé nebo podplacené“ tak zpravidla spíš můžete čekat ještě prudší „alergickou reakci“, než je uvedeno.

 2. stepan napsal:

  Inu, potrefená husa …
  díky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Všechny příspěvky
Archiv