Prohlášení Nakladatelství Bondy ke zrušení autogramiády Kláry Samkové ke knížce „Proč nesmí islám do Česka“

Vážení kolegové,

dovolte nám, abychom Vás seznámili se znepokojivou skutečností:

„Tento pátek, 21. října v 16.00 se měla v renomovaném brněnském knihkupectví  Barvič a Novotný uskutečnit autogramiáda významné právničky a  autorky  knihy „Proč  islám  nesmí do Česka“, JUDr.  Kláry  Samkové. Vše už bylo  připravené – doktorka Samková přislíbila účast, plakáty vytištěny a umístěny, hosté a média pozváni. Dnes nám však  vedení  knihkupectví oznámilo, že  autogramiádu  vzhledem k „odporu,  který tato kniha u lidí v obchodě i  na sociálních sítích vyvolává“, ruší! Na žádost, aby nám  bylo  blíže upřesněno co konkrétně  se děje nám zástupkyně  této firmy paní Marie Bubeníková sdělila, že  jejich web  je prý  zahrnut  kritickými  reakcemi klientů a  do kamenného  knihkupectví  přicházejí zákaznici, kteří jim spílají za úmysl uspořádat  v  obchodě autogramiádu  ke knize „Proč  islám nesmí do Česka“. A že se to projevuje  na ratingu spokojenosti zveřejněném na webu. (Na jejich  webu jsme nicméně nic takového nenašli, na facebooku Barvič a Novotný byla k věci jediná zmínka –  ohlas návštěvnice  stránky  Romany Mátlové : „Pár negativních komentů od lidi, kterým se ta knížka a autorka nelíbí, stačilo ke zrušení autogramiády?!“ )

Vzhledem  k  tomu, že  dosavadní  jednání   o autogramiádě s   knihkupci BN probíhalo  k  oboustranné spokojenosti, musíme se  domnívat, že  knihkupectví Barvič a Novotný  bylo v této věci  podrobeno  nějakému  vážnému  nátlaku a velmi nás mrzí, že mu podlehlo.

Připomínáme, že kniha Kláry Samkové je sice v očích některých lidí kontroverzní, setkala se však s vlídným přijetím ze strany odborníků a shledává se se značným čtenářským zájmem. Tisková konference  v  Praze  byla velmi dobře navštívena a podobná akce s autogramiádou, která se  nedávno uskutečnila v Ostravě,  se konala  v sále nabitém několika sty lidmi, kteří ji  posléze velmi kladně hodnotili.

Fakt, že  brněnské setkání s Klárou Samkovou bylo „seshora“ zakázáno vnímáme  jako vážný  pokus  omezit  svobodu  slova  a  legální diskusi o postavení  islámu v moderní evropské kultuře a doufáme, že  je jen náhodou, že k němu dochází  právě v moravské metropoli, která je podle našich informací  i metropolí  tuzemského “tolerantního“ islámu. Zároveň chceme příznivce advokátky Kláry Samkové ujistit, že autogramiáda v Brně přesto proběhne a brzy upřesníme, kde  k této akci dojde.

Posted in Nezařazené

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Všechny příspěvky
Archiv