SEBENORMALIZACE

Z mojí korespondence spolužákům z gymnázia:

……O dnešní době se říká, že je fundamentalistická. Já v ní však shledávám naopak fundamentalismu MÁLO.
Málo fundamentu ve smyslu jasných idejí, jasných vizí…. Žijeme technikáliemi všedního dne, které jsou nám sypány do korýtka, abychom je spocívali a od korýtek moc nevzhlédli. Abychom měli dost co dělat s tím, udržet se naživu; a o životě, jeho kvalitách a vizích nehloubali. To je nové intelektuální otroctví, které se na nás převalilo jako káď kalu, otroctví o mnoho horší než je otroctví fyzické, neboť ani otrokům nebylo zakázáno myslet….

Z tohoto hlediska se mi jeví jako zcela koncepční přijetí NOZ, který národ zahltí právě takovýmito technikáliemi a „starostmi všedního dne“ a odvede nás od možnosti a nutnosti myslet koncepčně, dlouhodobě, a věnovat se tomu, co se nazývá „hloubání“ – tedy hledáním koncepční cesty do budoucnosti.

Proto se mi též jeví zcela logické odmítnutí pozastavení NOZ vládnoucí částí ČSSD, která se chystá k převzetí moci, a proto je i v jejím zájmu, aby národ a lid nehloubal, ale věnoval se svým malým každodenním starostem jak přežít….

Dobu temna jsme svádívali na Habsburky, dnes je vidět, že v případě neexistence Habsburků si své peklo, vyviňující nás z intelektuálního marasmu, pohotově vytvoříme sami….

Já osobně jsem plna skepse a tiše vzpomínám na komouše, kdy jsme si mohli užívat luxusu mít pouze jednoho třídního nepřítele….dnes už je spíše otázkou, kdo je přítel – či, zda je vůbec ještě možno na „naší“ politické scéně najít někoho, s kým se může slušně a normálně uvažující člověk ztotožnit tak, aby i u vědomí lidských chyb jej mohl považovat za „svého“ reprezentanta…

Po 24 letech se tedy dostáváme tam, kde jsme byli v dobách naší mladosti (což by mělo být vlastně pozitivní, ne??), totiž, že jsme „my“ a „oni“, přičemž „my“ jsme zavaleni technikáliemi všedního dne, jejichž pravým důvodem existence je zamezit celkovému náhledu na život a jeho koncepční uchopení. Místo toho jsme smýkáni do mentálního otroctví, kdy naše mysl je zahlcována umělými informacemi, umělými problémy, umělým životem (viz seriály těch různých „Ordinací“ a „Pojišťoven“) a místo toho, abychom sledovali svoje vlastní životy, jsme nabádáni k tomu, abychom sledovali životy cizí – nejlépe v podání reality šou různých vil a vyvolených.

Říci, že se mi tento způsob života nelíbí, naprosto nevystihuje dostatečně můj poměr k dnešní realitě všedních dnů. Ne že se mi nelíbí, ale považuji jej za krutě nebezpečný, a to ze dvou důvodů.

Zaprvé nám skutečně vysává naše životy, a to způsobem, který by mohli i mozkomorové paní Rowling závidět. Ještě více nebezpečné se mi však jeví to, že tento způsob života, který nám je imputován, je prezentován jako NORMÁLNÍ. Tedy jako standard, jemuž nepodvolit se normální není. Za komunistů jsme všichni do jednoho věděli, že systém, ve kterém žijeme, není normální. V našich gymnaziálních letech jsme si neuměli představit, že bychom mohli žít „normálně“, komunistický režim představoval nehnutelnou danost, a život bylo nutno žít v jejím rámci. Že ale ten rámec byl deformovaný, o tom jsme se dozvěděli nejpozději v momentě, kdy naši rodiče začali řešit vůbec to, abychom se na ten gympl dostali, že… a známky přitom nebyl ten problém, o který by bývalo bylo šlo….

A zadruhé se nám tvrdí, že tato dnešní doba s pokřivenou  realitou,bez vize a bez měřítka správnosti, vhodnosti, slušnosti a taktnosti je normální. Že to je to, co MÁ být normální. A tomu se celou svou bytostí vzpírám.

To, co každodenně probíhá, co je nám imputováno a nuceno, je SEBENORMALIZACE. Každý si vytvořme svůj vlastní spisek o tom, že jsme se ideově pomýlili.
Osobně se jí snažím – ne příliš úspěšně – se této sebenormalizaci vzepřít.  Jestli se mi to podaří, nevím

Vám přeji, ať se daří lépe.

 

vaše spolužačka KLára

Posted in Nezařazené
1 Comment » for SEBENORMALIZACE
  1. stepan napsal:

    … díky
    Štěpán

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Všechny příspěvky
Archiv