Jeřábi netáhnou

Právníci mají jeden z nejnižších společenských statusů. Obecně jsou považováni za vyžírky s nemravně vysokým palmáre, za účelové pleticháře a v mnohých případech za stejně pochybné osoby, jako jsou ti, které (někdy) zastupují.  Obvykle se proti těmto odsudkům ohrazuji a snažím se vysvětlit, že tento pohled není správný. S lítostí musím konstatovat, že se čím dál častěji mýlím. To, co moji kolegové právníci jsou schopni vymyslet, nad tím mi zůstává rozum stát. Na soudech mám často dojem, že soudci – velmi často moji vrstevníci a spolužáci z fakulty – studovali nejen na jiné Alma mater, ale v jiném státě, ba na jiné planetě.

Článek „jeřábi netáhnou“ dokumentuje právě jednu takovou ztrátu rozumu, kdy evidentě vypjatý právní formalismus zvítězil na zdravým rozumem. Ne, právníci v tom nejedou sami. Vypjatým právním formalismem trpíme všichni a doslovného formálního znění slov, byť i v rozporu se svým obsahem, se chytáme jako berličky. Situaci, která z mnoha hledisek není dobrá, nejlépe vystihuje tato věta z níže prezentovaného článku, uveřejněného ve třetím čísle časopisu „Právo a byznis.“

„Jedním z nejobtíněji řešitelných problémů Západu je kritický nedostatek loajality vůči systému“

celý článek zde: jeřábi netáhnou, PRÁVO&BYZNYS, březen 2012, autor: Jiří Snížek

 JUDr. Klára Samková Ph.D.

Posted in Nezařazené
1 Comment » for Jeřábi netáhnou
 1. Zdeněk Boruta napsal:

  Skutečnost,kterou vážená a ctěná FB přítelkyně pojmenováváte,je obecně platná pro všechny skupiny této společnosti,na právnících,ekonomech a lékařích je však vidět nejvíc,protože již závěr minulého století byl dobou.
  A přiznejme si,toto jsou profese,které nejčastěji hledáme k tomu,aby nám pomohly něco vyřešit.
  A přiznejme se i to,že tyto profese nezvládly velikost své moci,kterou najednou nad obyčejnými a neznalými lidmi získaly.
  To není jen nemravně vysoké palmáre advokátů,ale ruku na srdce,je to i to,že nelze v mnoha a to zejména obchodních sporech,svému právnímu zástupci říci vše,protože je nebezpečí,že informace zneužije.
  A to nehovořím vůbec o skutečnosti,že v podstatě klient velmi často zjistí,že jestli má,či nemá advokáta je jedno,soud totiž volně hodnotí předkládané důkazy,ve snaze vytvořit zdání uceleného řetězce důkazů spojuje nespojitelné,rozhoduje o připuštění,či nepřipuštění důkazu často silně subjektivně a judikáty NS,kterými je obecný soud povinen se řídit,považuje tento obecný soud za zásah do své procesní nezávislosti,
  kterou ve své zpupnosti povýšil na nezávislost absolutní.
  Určitě jste i vy někdy pocítila obrovskou chuť nahlas v soudní síni vykřiknout na adresu soudce : jsi vůl….co to tady meleš za nesmysly !!!
  Je to i třeba to,že poslankyně parlamentu,která je profesí lékařka,řekne o důchodcích,že vzhledem k tomu,že se narodili za války,přežijí v pohodě i tuto nouzi.
  A dalo by se hovořit o ekonomech,kteří rozkradli majetky v této zemi využívajíc svých odborných znalostí,které ostatní populace nemá.
  Bohužel,osobní prospěch a kariéra byla povýšena nad morálku a etiku obecně již v okamžiku,kdy započala kupónová privatizace a dnešní prezident prohlásil,že nezná žádné špinavé peníze.
  Velmi si vážím vaší osoby nejen jako člověka,ale i právníka,
  který se nebojí tepat do vlastních řad a přeji vám mnoho,
  mnoho úspěchů.
  Dovolím si vyslovit své osobní přání a to,že třeba ještě i tento prezident,dávající nám všem příklad tím,že krade pera na státní návštěvě Chile,si vzpomene na vaše jméno při návrhu na jmenování nových soudců Ústavního soudu.
  Hezký den a pohodu. Zdeněk Boruta

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Všechny příspěvky
Archiv